belta logo

Masa örtüsü yıkarken dikkat edilecekler

Masa örtüsü satın almayı planlayan işletmeleri en çok düşündüren konuların başında lekelerle nasıl başa çıkacakları geliyor. Karar vermenizde faydalı olacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istedik.

İlk olarak masa örtüsü kumaşlarından kısaca bahsedelim.

Yüzde Yüz Koton Masa Örtüleri

Koton yani pamuk masa örtüleri sık yıkamaya elverişli ürünlerdir. Koton masa örtüsü kullanırken hem yıkama, hem de ütü esnasında yüksek ısıya maruz bırakmamaya özen gösterin. Bilinçsizce yapılan yıkama ve ütü işlemi doğal bir lif olan pamuk liflerini tahrip edecek, kumaş çekecektir. Unutmayın, çekmenin meydana getirdiği tahribat kalıcıdır.

Özellikle beyaz koton masa örtülerinde ağartıcı içermeyen deterjan kullanımına ve çamaşır suyu kullanımına çok dikkat etmek gerekir. Her iki kimyasal da pamuk liflerini aşındıracak; böylece kısa sürede örtülerin rengi solup, kumaşta yırtılmalar başlayacaktır.

Pamuk Polyester Masa Örtüleri

Bu tip örtüler pamuk ve polyester ipliklerinin dokunmasından meydana gelir. Polyester ipliği kumaşa dayanıklılık katarken, pamuk ipliği kumaşa dokunduğumuzda irite olmamızı engeller. Yıkama ve ütü işlemine en uygun örtülük kumaş cinsidir.

masa örtüsü

Masa örtüsü

Yıkama talimatına uyulduğu taktirde, uzun yıllar ilk günkü kondisyonunda kullanacağınız pamuk polyester masa örtüleri kaliteli kimyasal, 50 dereceyi geçmeyen yıkama ve ütü işlemleri gerektirmektedir.

Size tavsiyemiz kendi bünyenizde yıkama teşkilatı kurmanızdır. Ancak bu sayede örtülerden lekelerin çıktığından, tahrip olmadığından emin olabilirsiniz.