belta logo

Ütü deyip geçmeyin

Otel Tekstili ve Restoran Tekstili ürünlerinin kalitesini ve şık durmasını sağlayan en önemli unsurlardan birisi de ütüdür. Bir tekstil ürünü, örneğin her gün giydiğiniz gömlek ,ne kadar kaliteli olursa olsun düzgün biçimde ütülenmeden şık durmaz. Aynı durum işletmenizde kullandığınız tekstil ürünlerinde de geçerlidir. Bir perde veya masa örtüsü ne kadar düzgün dikilirse dikilsin, güzel görünmesini sağlayan, uygulanan ütü işlemleridir.

Yıkama işlerinizi dışarıya; yıkama firmalarına yaptırıyorsanız, bu konuda pek bir alternatifiniz yok. Ürünleriniz yıkama işleminin ardından çok büyük bir olasılık merdaneli silindir ütüden geçecek ve şık görünmeyecektir. Yazımızın devamında ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız.

İlk olarak endüstriyel kullanıma uygun ütüler ve kullanım maksatlarından bahsedelim.

Merdaneli silindir ütü

merdaneli silindir ütü

İnoksan firmasının üretmiş olduğu merdaneli silindir ütü

Eğer otel işletiyorsanız ve yıkama ihtiyacınızı kendi bünyenizde çözmek istiyorsanız merdaneli silindir ütü olmazsa olmazlardandır. Çok sayıda çarşaf, nevresim, yastık kılıfını her gün, tek tek buharlı ütüde ütülemek zaman açısından mümkün olmadığından merdaneli silindir ütü yıkama sürecinizi tartışmasız kısaltacaktır. Dar ve geniş tiplerde satılmakta; kendinden kurutmalı modeller de bulunmaktadır.

 

Avantajları

 • Ütü süresini kısaltır.
 • Çarşaf, nevresim gibi geniş kumaşları tek seferde ütüler.

Dezavantajları

 • Isınma süreleri uzundur.
 • Yüksek enerji sarfiyatı.
 • Çok yer kaplar.
 • Detay ve kaliteli ütü yapamaz.

Kazanlı Tip Buharlı Ütüler

Silter buharlı ütü

Küçük işletmeler için 5 litre kapasiteli ve uygun fiyatlı sanayi tipi buharlı ütü.

Otel, Pansiyon, Restoran, Sosyal Tesis işletiyorsanız ve tekstil malzemelerinizin müşterilerinize düzenli, temiz görünmesini istiyorsanız mutlaka kazanlı tip buharlı ütülerden yoğunluğunuza uygun olan modeli edinmeniz gerekiyor. Kazanlı tip buharlı ütüler 2, 5, 10, 15 litrelik kazanlara sahiptir. Örneğin 30 masalı bir restoranın günlük ütü işlerini çevirmek için 5 litrelik buharlı ütü yeterli olacaktır. Daha az yoğunluktaki işletmeler 2 litrelik modelleri de tercih edebilir.

Az yoğunlukta ütü ihtiyacı olan işletmeler için http://silter.com.tr/urun-kategori/sanayi-grubu/kazanli-tip-buharli-utuler-sanayi-grubu/magma-super-mini/

Orta yoğunlukta ütü ihtiyacı olan işletmeler için http://silter.com.tr/urun-kategori/sanayi-grubu/kazanli-tip-buharli-utuler-sanayi-grubu/silter-super-mini/

Yüksek yoğunlukta ütü ihtiyacı olan işletmeler için http://silter.com.tr/urun-kategori/sanayi-grubu/kazanli-tip-buharli-utuler-sanayi-grubu/silter-super-midi/ ve http://silter.com.tr/urun-kategori/sanayi-grubu/kazanli-tip-buharli-utuler-sanayi-grubu/silter-super-maxi/ önerebileceğimiz marka ve modeller arasındadır.

Buharlı ütülerle her türlü tekstil ürünü rahatlıkta ütülenebilir. Çok geniş bir kullanım alanı vardır. Giysi, masa örtüsü, peçete, masa eteği skirt, yastık kılıfı, yatak örtüsü, otel perdesi gibi detay ütüsüne ve buharın kırışık açmadaki yardımına ihtiyaç duyulduğu durumlarda mükemmel ütü sonucu verecektir.

Avantajları

 • Mükemmel ve kalıcı ütü sonucu.
 • Az enerji sarfiyatı.
 • Çabuk ısınır.
 • Az yer kaplar.
 • Düşük Maliyet.

Dezavantajları

 • Geniş enli ve yüksek adetli çarşaf, nevresim gibi tekstillerin uzun ütü süresi.

Ev tipi kazanlı/kazansız Buharlı Ütü

ev tipi kazanlı buharlı ütü

Ev tipi kazanlı buharlı ütülerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Müşterilerimizin en sık yaptığı hatalı satın almaların başında ev tipi kazanlı veya kazansız buharlı ütü almak gelir. Özellikle Tefal firmasının ürettiği kazanlı buharlı ütüler işletmelerde sıkça tercih edilir olmuş, fakat endüstriyel ürünleri ütülerken yetersiz kalmaktadır. Ev tipi ütülerle pantolon, gömlek, iç çamaşırı ütülenir. Bu tip ütüler kazanları ufak olduğu için yeterli buhar basıncı üretemezler. Narin giysi ve ev tekstillerini ütülemek için tasarlanmışlardır. Bir üst bölümde yer alan örnekteki endüstriyel kazanlı buharlı ütü ile kırışıklık tek seferde ve kalıcı olarak gidermek mümkünken, ev tipi ütülerde defalarca kırışık bölgeden geçiş yapmanız gerekecektir.